2004 óta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Vöröskereszt (IFRC) kezdeményezésére június 14-én tartják a Véradók Világnapját.
Ezen a napon született 1868-ban Karl Landsteiner immunológus és patológus, aki felfedezte az AB0 vércsoportokat. Landsteiner kimutatta (1901), hogy az emberi vérnek legalább három alapvető típusa létezik attól függően, hogy a plazmamembránhoz (a vörös vértestek külső burkához) milyen cukortartalmú vegyületek, ún. antigének kapcsolódnak. Landsteiner a típusokat A-, B- és 0-val jelölte. Egy negyedik csoportot (AB típus), amely mind az A, mind a B antigént hordozza és nincsenek AB antitestjei, egy évvel később ismerték fel. A felfedezése tette lehetővé a vérátömlesztés mindennapi alkalmazását az orvoslásban. 1930-ban élettani-orvosi Nobel-díjat kapott a fő vércsoportok felfedezéséért.
A világnap célja, hogy rávilágítsanak a véradás fontosságára, és köszönetet mondjanak az önkéntes véradóknak.
Hazánkban a szervezett véradás több mint ötven éves múltra tekint vissza. Az egészségügyben évente mintegy 500 ezer egység (1 egység = egy véradáskor levett vér mennyisége, 4,5 dl) vért használnak fel az önkéntes véradóknak köszönhetően. Ma Magyarországon minden 18 és 65 év közötti egészséges ember adhat vért, nők esetében évente 3, férfiak esetében 4 alkalommal.
Aki szeretne vért adni az a www.ovsz.hu és www.voroskereszt.hu oldalakon tájékozódhat a véradás menetéről és helyszíneiről.




