90 éve, 1930. augusztus 25-én született Sir Sean Connery skót színész,
Őfelsége 007-es ügynökének, James Bondnak az első- és máig legemlékezetesebb megformálója. 1962-ben a viszonylag ismeretlen, de igen sármos Conneryt szerződtették az Ian Fleming kémregénye alapján készült első James Bond film főszerepére. Összesen hat epizódban szerepelt. Világhírű lett, nagynevű rendezők irányításával, híres sztárokkal forgatott. Olyan kasszasikerek fűződnek a nevéhez, mint A domb, A híd túl messze van, A rózsa neve, A szikla, a Briliáns csapda, az Indiana Jones. Az Aki legyőzte Al Caponét című filmben nyújtott alakításáért az 1988-as Oscar-gálán a legjobb férfi mellékszereplőnek járó szobrocskát vehette át, 1996-ban pedig megkapta a Golden Globe életműdíját. Sean Connery igazi hazafi, aki nagyon büszke arra, hogy skótnak született, de ez fordítva is igaz: szűkebb hazájában rendkívüli népszerűségnek örvend. A brit lovagi címre már 1997-ben felterjesztették, de akkor kihúzták a nevét a listáról, mert nyíltan támogatta a skót függetlenségi mozgalmat. A brit kormány végül meghajolt a közvélemény nyomása alatt, így II. Erzsébet királynő 2000-ben lovaggá ütötte, azóta kijár neki a Sir megszólítás. Ráadásul a ceremónián a színész hagyományos skót népviseletben, kockás szoknyában és térdharisnyában jelent meg. 2006 óta nem vállal filmszerepet, de megírta emlékiratait, Skótnak lenni címmel.




