2000-ben a Párizsi Charta február negyedikét a Rák Világnapjává nyilvánította.
A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a rák ellen folytatott küzdelem társadalmi és egyéni felelősségére, vagyis fontos tennünk a daganatos megbetegedés megelőzése, időben való felismerése érdekében. A figyelemfelhívás még aktuálisabb, mint korábban, mivel évente több mint 8 millióan halnak meg daganatos betegségekben a világon. Nemzetközi összehasonlításban hazánk a rosszindulatú daganatok miatti halálok szerint a listavezető országok között szerepel. Leggyakoribb daganatos halálok a tüdőrák a vastagbél, emlő, gyomor és szájüregi rák. A rák gyűjtőfogalom: több száz különböző szövettani típusú, különböző biológiai viselkedésű és különböző szervekre lokalizálódó megbetegedést - kóros sejtburjánzást: daganatot - fed. Ennek megfelelően a kezelése, gyógyítása is sokféle – nincs univerzális gyógyszere. Hazánkban évente mintegy 70 ezer új beteget diagnosztizálnak, s mintegy 30 ezren halnak meg valamilyen rákos elváltozás következtében. Az áldozatok fele megmenthető lenne, ha az elváltozást idejében felismernék és megfelelően kezelnék. Fontos hangsúlyozni a világnap mottóját: ”(A)mit tehetünk, (a)mit tehetek a rák ellen”.
Minden embernek küzdenie kell a betegség kockázati tényezőinek csökkentésére, mely érdekében sokat tehetünk, ha leszokunk a dohányzásról, mérsékeljük az alkoholfogyasztást, védekezünk a napsugárzás ellen. Egészséges életvitelt folytatunk, egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással, pihenés-alvás egyensúlyának megteremtésével, illetve testi-lelki harmóniával.




