A Jóga Világnapja
2015-ben gazdagodtunk ezzel az újonnan bevezetett világnappal, amivel India jelenlegi miniszterelnöke, Narendra Damodardas Modi szerette volna felhívni a figyelmet a jóga népszerűségére. „A jóga a test és a lélek, a gondolat és a cselekvés, az önkorlátozás és a kiteljesedés egységét, az ember és a természet közti harmóniát fejezi ki” – mondta Narendra amikor előterjesztette jóga világnap elképzelését az ENSZ felé. 2014 szeptemberében New Yorkban, az ENSZ közgyűlése előtt tartott, klímaváltozásról szóló beszédében hívta fel a figyelmet arra, hogy a megoldás az ember életmódjában, értékrendjében, felfogásában bekövetkező változáson múlik, és a jóga valójában pont erről szól. Mivel India büszke rá, hogy a világgal megismertette a jógát, szerette volna, ha a nemzetközi tudatban még erősebben él. Az ENSZ történetének a legtöbb nemzet által támogatott közgyűlési határozati javaslata lett Modi felvetése – 175 nemzet állt az ügy mellé.
A jóga nem egyszerűen csak sport, vagy tornagyakorlat, hanem az ember életmódjának, értékrendjének, hozzáállásának a megváltoztatásáról szól. “A jógának megvan az ereje ahhoz, hogy az emberiséget összekovácsolja, hiszen gyönyörűen egyesíti a dzsányát (tudást), a karmát (cselekvést) és a bhaktit (odaadást)” – véli Modi.
Narendra Modi maga is jógázik, fiatalon ismerkedett meg a jógával, melynek elmondása szerint a mai napig nagyon sokat köszönhet. Mi pedig neki köszönhetjük, hogy végül 2014. decemberében az ENSZ Közgyűlése június 21-ét a Jóga Nemzetközi Napjává nyilvánította. Ezzel az ENSZ elismerte a jóga "holisztikus szemléletét az egészség és a jólét területén", valamint, hogy a jóga gyakorlása, és minél szélesebb körben való terjesztése az egész világ számára hasznos. A dátumra sem véletlenül esett Narendra Modi választása, hiszen június 21-e, a nyári napforduló napja, mely a leghosszabb nap az É-i féltekén, emiatt fontos jelentősége van a világ számos területén.
Bárki jógázhat, nem számít, mennyi idős, milyen vallású, milyenek az anyagi és egyéb körülményei. Fiatal vagy öreg, beteg vagy egészséges – mindenkinek hasznára válhat ez az évezredes tudomány.” (Szvámí Visnu-dévánanda)
Ha Önök is kedvet kaptak ahhoz, hogy kipróbálják a jógázást, Oroszlányban is megtehetik a Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és Könyvtárban működő Jóga Klubban, hétfőn és szerdán Szemes Gáborné vezetésével.




