Zacskómentes világnap
Lassan minden napra jut egy világnap – és nem véletlen, hogy egyre több a környezetvédelmi. Július 3-án célkeresztben a nejlonszatyrok. Csak az EU-ban 3,4 millió tonnányit gyártanak évente azért, hogy néhány perc használat után a szemétben végezze. A zacskómentes világnap 2008 óta próbálja felhívni a figyelmet a környezetünket és egészségünket veszélyeztető műanyag zacskókra. Nyilvánvaló, hogy a műanyag szatyrok ideje lejárt. A vékony műanyag zacskó az 1970-es évek óta terjed világszerte. Bár olcsó, könnyű, vízálló és mindenhol elfér – a nejlonzacskó többe kerül, mint gondolnánk.
Először is nyersolajból készül, azaz nem megújuló, véges erőforrásból. A műanyag zacskók 1 tonnájához 11 hordó (1 hordó=160 liter) olaj fogy. Másrészt már a gyártása is erősen környezetszennyező. Egy zacskót átlag 25 percig használunk, mégis 100-500 évig velünk marad, nem bomlik le – szemétlerakókra vagy szemétégetőkbe, rosszabb esetben az árokpartra, a fákra vagy a vízbe, a tengerekbe kerül, veszélyeztetve az élővilágot. Égése során veszélyes anyagok szabadulnak fel. A folyók, tengerek, óceánok lassan telítődnek a műanyag szeméttel. Utasítsunk vissza mindenféle nejlontasakot, Bevásárláskor vigyünk magunkkal kosarat, papír- vagy vászontáskát. A zöldség, gyümölcs, kifli, zsömle vételénél is otthonról hozott, erre a célra rendszeresített vászonzacskóba pakoljunk, amit otthon magunk is varrhatunk erre a célra. Ha csomagolás mentes boltban vásárolsz, saját tárolódban viszed haza a termékeket, nem termelsz háztartási hulladékot, és nem terheled a környezetet.




