1940. szeptember 27-én kötötte meg Japán,
Németország és Olaszország a háromhatalmi egyezményt, melyben a felek egyfelől elismerték egymás birodalomépítő törekvéseit, másfelől pedig segítségnyújtási egyezményt kötöttek arra az esetre, ha egy semleges állam – elsősorban az Amerikai Egyesült Államok – támadást indítana valamelyikük ellen. Az egyezményt Japán részről Kuruszu Szaburó berlini nagykövet, német részről Adolf Hitler kancellár, Olaszország részéről Galeazzo Ciano külügyminiszter írta alá. A megállapodáshoz később csatlakozott Magyarország, Románia, Szlovákia, Bulgária és Jugoszlávia.
1945. május 8-án Németország kapitulált, ezután a paktum már gyakorlati jelentőségét elvesztette, de hivatalosan Japán 1945. szeptember elején bekövetkezett fegyverletételéig érvényben maradt.




