Ma lenne 70 éves Gaál Erzsi magyar színművész, rendező.
1951-ben született Túrkevén. 1970-1980 között az Orfeo, majd a Stúdió K alternatív csoportokban szerepelt. 1980-tól a Gödöllői Amatőrszínész Stúdióban dolgozott, amelyet ő hozott létre. 1985-től előbb színészként, majd rendezőként a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színházban folytatta pályáját. Itt rendezte meg a Temetés és a Danton című előadásokat. 1992-től a József Attila Színház szerződtette. Majd 1994-95-ben (Spíró György igazgatása, Zsótér Sándor művészeti vezetése mellett) Szolnokon rendezett. 1997 januárjától haláláig a Nemzeti Színház tagja volt. Közben dolgozott Debrecenben és Szegeden is.
"Annak a színháznak, amit én szeretnék csinálni, az lenne a lényege, hogy a színpadi térben megjelenő személy olyan kegyetlen intenzitással kérdezzen magára, a saját életére, hogy aki lent ül, az se szabadulhasson meg ennek a kényszerétől. Szörnyű, hogy azok az emberek, akikkel ezt meg lehetne csinálni, jobbára egy percig sem tudnak megmaradni a profi világban, mert annak ítélete szerint ezek mind őrültek és deviánsok, összeférhetetlenek és veszélyesek; persze, hiszen állandóan olyan sorskérdéseket tesznek fel, melyekkel a struktúra nem akar szembenézni. A legegyszerűbb megoldást választja; ezeket az alakokat kitiltja még a színház környékéről is. Lehet, hogy Magyarországon a színház még mindig a mindenkori hatalom kiszolgálója és kiszolgáltatottja. A hatalom pedig fél, most is fél a színháztól, hiszen közvetlenül hat, s ne adj’ Isten, még lazíthat is."
(Gaál Erzsi)




