Magyar Népmese Napja
A népmese napját első ízben 2005. szeptember 30-án rendezték meg. A nap célja, hogy a könyvtárosok, az óvónők, a pedagógusok és a mesével foglalkozó szakemberek, valamint a meseszerető gyerekek és felnőttek ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel forduljanak mind a magyar, mind más népek meséi felé, mert fontos a népmesék fennmaradása és a mesékben élő bölcsesség tovább hagyományozása. A népmese valaha szájról szájra járt, generációról generációra, belőle lehetett kiolvasni útmutatást, példázatot, értékrendet. Benedek Eleknek köszönhetően írásban is fennmaradt jó néhány mese egy-egy változata. Nemcsak a népmesék megörökítése, hanem az egész gyermekirodalom kialakítása is az ő nevéhez fűződik. „Őseinktől kincsekkel teli tarisznyát kaptunk örökségbe, de mintha egyre gyakrabban tétlenül néznénk ennek háttérbe szorulását, elfelejtését. Vegyük birtokba, ismerjük meg, fényesítsük újra és adjuk tovább az eleinktől kapott, élethosszig érvényes, értékes, unokáink számára is feltétlenül megőrzendő mesebeli kincseket!” - (Magyar Olvasótársaság).




