Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség – január 10.

1863-ban ezen a napon nyitotta meg a kapuit

az utazók előtt a londoni földalatti, a világ első földalatti vasútja. A szerelvényeket 1890-ig gőzmozdonyok vontatták, amelyeket kezdetben koksszal, majd később olajjal fűtötték. A gőzmozdonyok alagútban történő alkalmazása miatti kellemetlenségek ellenére a vonat azonnal sikeres volt. Az alagutat a földszintről nyitott munkagödrökből építették, és a födémet több helyen nyitva hagyták, hogy a mozdonyok füstjét elvezessék. A földalatti állomásait elegánsan alakították ki, de a kocsikon nem volt ablak, mert óvni akarták az utasokat a kopár alagútfal látványától és féltek, hogy pánikba esnek, ha érzékelik a nagy sebességet. Az új vasútvonal a Metropolitan Railway (nagyvárosi vasút) nevet kapta. A Metropolitan vasút később számos nyelven - így a magyarban is - tovább él, hiszen innen ered a városi földalatti vasutakra használt – metró szó.

2022. január 08., 23:55
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek