Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség – január 11.

Száz évvel ezelőtt ezen a napon használtak először inzulint

a cukorbetegség kezelésére.
A Torontói Központi Kórházban egy 14 éves cukorbeteg fiú átesett a történelem első inzulinkezelésén. Néhány nap múlva elhagyhatta a kórházat, bár továbbra is rászorult az injekcióra de életben maradt. Az inzulin felfedezése után páratlanul rövid idő alatt kapták meg az orvosi Nobel-díjat Frederick Banting és John James MacLeod tudósok. Mivel nem védették le a szabadalmat, gyorsan elterjedt a világon a használata. 1923-ban már Magyarországon is gyártották. Az inzulint a cukorbetegségnek csak bizonyos szakaszában kell használni. A bőr alatti zsírba kell fecskendezni, vagy a karon és a lábon, vagy a hasfalon fecskendezik be a betegek. Egy vékony tű vagy egy levegő pumpa segítségével tehetik ezt meg.

2022. január 08., 23:00
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek