Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - április 1.

Puskás (Purczeld) Ferenc 1927. április 1-jén született Zuglóban.

Nevüket édesapja 1937-ben magyarosította Puskásra. A legendás futballistával, Bozsik Józseffel már egészen kis koruktól fogva jó barátok voltak. Ugyanabban a házban laktak és mivel a két fiú, Cucu és Öcsi is imádta a futballt, hamar összebarátkoztak. 1938-ban 11 évesen, igazolt a Kispesti AC-ba, amely Magyarországon az egyetlen klubja volt (ideértve a jogutód Budapesti Honvédot is). Az első magyar gólkirályi címét 1948-ban kapja meg, 50 góllal. Az évszázad mérkőzésén, 1953. november 25-én Magyarország 6:3-as győzelmet arat Anglia felett. A következő év tavaszán a magyar válogatott 7:1-re győzi le a Népstadionban a 6:3 visszavágójára érkező angolokat. Puskás 1956-ban utoljára szerepel a magyar válogatottban és a forradalom alatt a Honvéd csapatával elhagyja az országot. Családjával úgy határoznak, hogy Nyugaton maradnak, ezért a FIFA két évre eltiltja a futballtól az egész világon. 1958-ban Östreicher Emil, a Real Madrid technikai igazgatójának tanácsára leszerződtetik a világ legjobb csapatába. 1961-ben megszerzi első spanyol bajnoki és második spanyol gólkirályi címét. Negyvenévesen befejezi játékos-pályafutását, immár hatszoros spanyol bajnokként, négyszeres gólkirályként, háromszoros BEK-győztesként és megkezdi edzői karrierjét. 1981 óta egyre több időt tölt itthon. 1991-ben az akkori kispesti önkormányzat visszaállította a díszpolgári címet , amivel az egykor és ma hírnevet hozó polgárait, a kerület társadalmi, politikai, szociális, sport- és művelődési ügyéért legtöbbet tevő személyiségeket ismeri el. Ezt a címet az elsők közt kapta meg Puskás Ferenc. Súlyos betegség után, 2006. november 17-én, a Kútvölgyi Kórházban, örökre lehunyta a szemét. A magyar futball valaha volt legnagyobb alakja távozott közülünk. De azóta sem felejtették, a világ egyetlen szegletében sem. Nemcsak Magyarországon, külföldön is őrzik emlékét, ezt mutatja például az FIFA 2009-es döntése a Puskás-díj megalapításáról. Azóta minden évben kiosztják a Puskás Ferenc-díjat az esztendő legszebb gólját szerző játékosnak.

2022. március 30., 22:59
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek