Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - április 4.

1710. április 4-én született Klimo György,

pécsi püspök, az első nyilvános magyarországi könyvtár megalapítója, a tudomány és irodalom pártfogója. Mária Terézia 1751-ben nevezte ki pécsi püspökké. Közel 70 falusi templomot építtetett, támogatta az egyházmegye múltjának föltárását, gondot fordított a hitélet erősítésére. Felvirágoztatta a pécsi papírmalmot, aminek jövedelmét a falusi iskolákra fordította. Növelte a Szeminárium hallgatói létszámát, új tanszékeket állított fel. A püspöki palotában csillagvizsgálót rendezett be, hatalmas éremgyűjteményt állított össze és sok, a megye egyháztörténetéről szóló iratot vásárolt és másoltatott a Vatikán Levéltárában. A püspöki könyvtárat, melynek alapját Berényi Zsigmond József püspök és a káptalan mintegy háromezer kötetes állománya képezte, tizenötezer kötettel gyarapította. A ma már nevét viselő híres könyvtárat 1774-ben, a nagy magyar bibliotékák közül elsőként nyilvánossá tette. A könyvtár hetenként két nap várta a város lakosságát, a többieken a tanulóifjúságot szolgálta. A könyvtár legnevesebb olvasója Mária Terézia királynő volt, aki Kaunitz kancellár közvetítésével kölcsönzött ki könyveket. Klimo György 1777. május 2-án hunyt el, a pécsi székesegyház Corpus Christi kápolnájában temették el.

2022. április 01., 01:06
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek