Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - június 20.

Moszkva és Washington között létrejött a „forró drót”.

1960-ban először a szovjet vezetés javasolta a közvetlen távközlési kapcsolat megteremtését. Az amerikai elnök 1963. június 10-i „békebeszédét”, ami a leszerelési tárgyalások támogatására szólította fel az amerikai közvéleményt, követte a forródrót létesítéséről szóló, 1963. június 20-i megállapodás, majd augusztus 5-én az Egyesült Államok, a Szovjetunió és Nagy-Britannia részleges atomcsendegyezménye. A „forró drót” tulajdonképpen 2 távközlési vonalrendszert jelentett: egyvezetékes géptávíró-vonalat Moszkva-Helsinki-Stockholm-Koppenhága-London-Washington és egy rádiótávíró-vonalat Moszkva-Tanger-Washington között. Az első üzenetet a forródróton keresztül 1963. augusztus 30-án küldték el. Washington ezt a szöveget küldte Moszkvának: " A GYORS BARNA RÓKA ÁTUGRÁLT A LUSTA KUTYA HÁTÁN 1234567890". Első éles bevetése egy szomorú hír volt: a Kennedy elnök 1963. november 22-i merényletet hozták a Kreml tudomására a Pentagonból. A szovjetek a forródrótot először 1967-ben, a hatnapos háború idején használták, amikor Alekszej Koszigin miniszterelnök, Jurij Andropov KGB-főnök és Andrej Gromiko külügyminiszter jelentkezett be Lyndon B. Johnson amerikai elnöknél.

2022. június 17., 08:50
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek