1966. augusztus 20-án rendezték meg Debrecenben az első virágkarnevált.
Augusztus 20-a Magyarország nemzeti és állami ünnepe – I. István király szentté avatásának évfordulója,
Szent István király ünnepe. Debrecenben azonban mindezeken túl a Virágkarnevál napja. A városban
élőknek, és az idelátogató turistáknak mára már természetes, hogy ezen a napon igazi látványosság
fogadja őket. 1966 óta szinte minden esztendőben.
Közép-Kelet-Európában egyedülálló Virágkarnevál Debrecen legismertebb rendezvénye, amely minden
évben a látogatók százezreit vonzza még külföldről is. A karneválra már hónapokkal előbb készülnek, a
kocsik díszítése pedig 2-3 héttel a rendezvény előtt elkezdődik. Hagyományosan különböző
vállalkozások, cégek díszítik a kb. 15-16 kocsit, amelyekhez 3 millió szál virágot is felhasználnak.
Az első években a díszítéshez kizárólag élő virágokat használtak. Az utóbbi években megnőtt a száraz
virágok felhasználása, de így is egy-egy kocsi díszítéséhez 150-250 ezer szál élő virágot használnak fel a
témának megfelelően. A hagyományos felvonulás reggel hét órakor indul a kerékpárosok felvonulásával,
majd vonul a virágokkal szépen feldíszített kocsisor. A meghívott városi, testvérvárosi együttesek
mutatják be tudásuk javát. Hazai és külföldi előadók, táncosok és zenekarok, zászlódobálók
és mazsorettek kíséretében. Minden évben hagyományosan a Szent Korona a nyitókocsi, a további
kompozíciókban mindig látható valamilyen mesebeli téma is. A délelőtti felvonulás után az érdeklődők
13 órától a Nagyerdei Stadion mellett közelről is megcsodálhatják a virágkompozíciókat. Az egész napos
rendezvénysorozat este a tűzijátékkal zárul.




