Szekrényessy Kálmán 142 évvel ezelőtt elsőként átúszta a Balatont Siófoktól Balatonfüredig.
6 óra 45 perc alatt teljesítette a 14 kilométeres távot, annak ellenére, hogy a víz csak 17 fokos volt. Az úszása nagy visszhangot váltott ki, a parton több ezer ember várta éljenezve. „A füredi főorvos Szekrényessy üterét megtapogatván, konstatálta annak rendes dobogását. Az úszó megdörzsöltetvén, pár csésze teát s kalácsot kapott” – írták az újságok. 1876-ban átúszta a Boszporuszt. Ezt 1877-ben megismételte, mely teljesítményével világrekordot állított fel, ugyanis Európából Ázsiába, Ázsiából Afrikába egyhuzamban úszta át a csatornát. A Balaton átúszásnak ma is hagyományai vannak, hihetetlen tömegek úsznak Szekrényessy Kálmán nyomában.




