Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - szeptember 16.

Az 1900-as évek elején már autót és motort vezetett,

hetvenévesen megtanult szörfözni, és negyvennégy évesen Nobel-díjat kapott a C-vitamin felfedezője Szent-Györgyi Albert, aki Budapesten született 1893. szeptember 16-án. Tanulmányait a Lónyay Utcai Református Gimnázium és Kollégium diákjaként végezte, majd a Budapesti Tudományegyetem Orvostudományi Karán folytatta. A középiskolában eleinte kifejezetten rossz tanuló volt, ezért az orvosprofesszor-dinasztia sarját egy ideig eltiltották az orvosi egyetemtől, nehogy szégyent hozzon a családra. Miután kitűnőre érettségizett, fáradhatatlan tanuló és nyughatatlan utazó vált belőle, ez a két tulajdonsága pedig jól kiegészítette egymást. Bejárta az európai nagyvárosokat, tanult Budapesten, Pozsonyban, Prágában, Berlinben. Tanulmányokat folytatott a biológia, az élettan, a gyógyszertan, a bakteorológia, majd a fizikai kémia terén. 21 évesen megjárta az I. világháborút, katonaorvosként a keleti frontra került. Amikor megtudta, hogy felettese olasz hadifoglyokon kísérletezik, jelentette a parancsnokságon. Testi épségét kockáztatva mentette bajtársait, amiért Ezüst Vitézségi Érdemrenddel tüntették ki. Azonban lelkileg nagyon megviselte a lövészárokban töltött időszak, így 1917-ben megsebesítette magát, hogy kórházba kerülhessen, és megszabaduljon a háborútól. Ezt követően a Cambridge-i Egyetemen, F. G. Hopkins biokémia tanszékén megszerezte második doktorátusát, ezúttal kémiából, majd E. C. Kendall támogatásával egy évig az Egyesült Államokban dolgozott. Klebelsberg Kunó kultuszminiszter hívására jött vissza Magyarországra, ahol 1931-től 1945-ig a Szegedi Tudományegyetem orvosi vegyésze intézetének professzora, majd a Budapesti Tudományegyetem Orvostudományi Karának biokémia professzora volt. 1932-ben fedezte fel a C-vitamint Norman Haworth kémikussal. Együtt nevezték el az anyagot aszkorbinsavnak, azaz skorbutellenes savnak, mert abban az időben a skorbut gyógyítása volt a C-vitamin fő ismérve. 1937-ben mindketten Nobel-díjat kaptak a felfedezésért; Szent-Györgyi orvosi és fiziológiai, Haworth pedig kémiai díjat. 1947 végén elhagyta az országot, és a Boston mellett Woods Hole-ban telepedett le. 1962-i az Egyesült Államok Izomkutató Tudományos Intézete tengerbiológiai laboratóriumának igazgatója volt. Kapcsolatait Magyarországgal mindig fenntartotta, az 1960-as évektől rendszeresen hazalátogatott. Szent-Györgyi egészen idős koráig rengetegféle sportot űzött, és hangoztatta az egészségmegőrzés jelentőségét. Teniszezett, síelt, kerékpározott, a csapatsportokat pedig nagyra becsülte. Magánéletében is nyughatatlan volt: élete során négyszer nősült.
„Az én összes vizsgálati eredményemet annak köszönhetem, hogy nagyon szeretem az életet, vele élek, a szemem mindent megfigyel… mindig az élő anyaggal foglalkozom, szagolom, tapogatom, nézem, és megfigyelek kis dolgot, ami aztán jó útra vezet.”
1986. október 22-én, 93 évesen veseelégtelenségben hunyt el Woods Hole-ban.

2022. szeptember 15., 22:43
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek