Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - október 26.

1911. október 26-án született Kopasz Márta

magyar festő- és grafikusművész. A SZTE Főiskolai Karának címzetes főiskolai tanára, Szeged város nemzetközi hírű művésze. Tanulmányait Szegeden a Szent Erzsébet Leánygimnáziumban végezte, majd a Magyar Királyi Iparművészeti Iskolában folytatta, ahol Haranghy Jenő, Simay Imre, Helbing Ferenc és Domanovszky Endre voltak a mesterei. Szegeden helyezkedett el és az egyetem Bölcsésztudományi Karán grafikai lektori állást töltött be. Ösztöndíjat kapott, s így jutott el Kalotaszeg és vidékére, Székelyföldre. 1952–1957 között a Szegedi Tanárképző Főiskola Rajz és Művészettörténeti Tanszékének adjunktusa. 1957-ben áthelyezték a Hámán Kató Általános Iskolába. 1963-tól a Tömörkény István Gimnázium Művészeti Szakközépiskolában tanított nyugdíjazásáig. Tagja volt a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének, alapítása óta a Szegedi Szépmíves Céh Képzőművészeti Egyesületnek, valamint a Kisgrafika Barátok Körének. Haláláig tevékeny részese volt Szeged képzőművészeti életének. 1992-1996-ig tagja volt az Aba-Novák közalapítványnak. Fa- és linóleummetszetein leginkább városkép, történelmi kompozíció és emberábrázolás látható. Ex libris készítéssel az 1930-as évek óta foglalkozott. Kopasz Márta kisgrafikáival a helyi tárlatokon kívül Budapest, Berlin, Párizs, Krakkó, Cannes, és Varsó nemzetközi ex libris kiállításain szerepelt. 1966-ban a Hamburgban megalakuló ex libris gyűjtők nemzetközi szervezete alapító tagjává választotta. 1967-ben, a III. Malborki Ex Libris Biennálén bronzérmet nyert. Műveivel, munkásságával különböző külföldi szaklapok foglalkoztak. 2011. március 5-én hunyt el szülővárosában, Szegeden.

2022. október 25., 21:38
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek