Az aranyvonat vasúti szerelvénye 1945. január
23-án indult útnak Ausztria felé a fertőbozi vasútállomásról.
A II. világháború legsötétebb óráiban 230 jegybanki dolgozó családtagjaikkal együtt arra a feladatra vállalkozott, hogy a nemzet vagyonát, az aranytartalékot és más értékes kincseket Ausztriába menekítsék. A nyugatra tartó vonaton közel harminc tonna aranyat, nagy értékű devizatartalékot, Mátyás király corvináit és a méteretalon platina rúdját próbálta az előrenyomuló szovjet Vörös Hadsereg elől nyugatra menekíteni a Szállasi-kormány. Már biztonságosabb területre érve, az értékeket egy alpesi faluban található bencés apátság templomának kriptájában tárolták. Ellenállva a német és a nyilas utasításoknak, a kincseket a közeledő amerikai csapatoknak adták át. A jegybankárok történelmi jelentőségű tette nagyban hozzájárult a háború utáni gazdaság újjáépítésében és a forint megszületésében, mivel a háborút követően, 1946 nyarán a harminc tonna aranytartalékot is tartalmazó szállítmány hiánytalanul visszajutott hazánkba.




