138 évvel ezelőtt született Medgyaszay Vilma, Kossuth-díjas színésznő, kiváló művész.
Színészcsaládból származott, anyja operaénekesnő, egyik oldalági rokona Megyeri Károly, a reformkor híres színésze volt. A Vígszínház színiiskolája után 1903-ban a Budai Színkörben mutatkozott be, országos hírűvé a János vitéz Iluskájával vált a Király Színházban. Fellépett a Magyar, a Fővárosi Operett- és a Nemzeti Színházban is. 1907-ben Nagy Endre szerződtette a Modern Színpad Kabaréhoz, ahol Szép Ernő, Babits Mihály, Ady Endre, Kosztolányi Dezső és Emőd Tamás megzenésített verseit adta elő. Több hanglemeze jelent meg, számtalan kuplé és sanzon előadójaként nagy népszerűségre tett szert. 1927-ben az Andrássy, majd a Király Színházban lépett fel, 1945-től az államosításig a Medgyaszay Színpadot vezette. 1953-tól 1955-ös nyugdíjba vonulásáig a Vidám Színpadon szerepelt. A Zeneakadémia irodalmi estjeinek állandó közreműködője volt. 1972. április 5-én hunyt el Budapesten.




