Ma 92 éves Szurcsik János magyar festő.
Először Rudnay Gyula szabadiskolájában tanult. 1949-ben Derkovits-kollégista lett. 1950-től 1956-ig a Képzőművészeti Főiskola festő szakára járt, ahol Fónyi Géza és Domanovszky Endre voltak a mesterei. 1957 és 1960 között Derkovits-ösztöndíjas volt. 1975 és 1990 között a Szombathelyi Tanárképző Főiskolán tanított. A 20. századi magyar festészetnek a Nyolcak csoportjával induló konstruktív- expresszív vonulatának képviselője. Az utóbbi években a korábbi monumentális, drámai kompozíciókkal szemben inkább tájakat, intimebb környezetet ábrázol. 1954-ben vette feleségül Sárkány Annát.
Két fia van (Szurcsik János, ifj. 1956-ban, Szurcsik József 1959-ben született). Számos elismerésben részesült: Munkácsy-díj, Érdemes Művész. Művei a Magyar Nemzeti Galériában láthatók.




