Louis Armstrong, avagy Satchmo, az
aranyszájú trombitás, a louisianai New Orleansban született 1901. augusztus 4-én. A franciás írásmód miatt a legtöbben úgy gondolják, hogy a keresztnevét „Lui"-nak kell ejteni, ugyanakkor Armstrong saját maga „Luisz"-nak ejtette a keresztnevét, ennek okaként pedig támadhatatlan érvet fogalmazott meg: „Nem vagyok francia." Az édesanyja mindössze 16 éves volt, amikor Armstrong megszületett, az apja pedig korán elhagyta őket. A közelben lakó Karnofsky családnál azonban második otthonra talált. Náluk mindig kapott ételt, gyakran ott is aludt, sőt még az első hangszere megvásárlásában is segítettek neki. A litvániai zsidó iránti tiszteletből Armstrong felnőttként egy Dávid-csillagot viselt a nyakláncán. Az anyja prostituáltként dolgozott, és mindig új férfiakkal költözött össze. Az egyik ilyen férfi pisztolyát Armstrong szilveszter éjjelén ellopta, és az utcán a levegőbe lövöldözött vele. Letartóztatták, nevelőintézetbe küldték, és csak ekkor, 11 éves korában kapott először zenei oktatást a rács mögötti foglalkozások révén. Nagyszerű kürtös lett belőle. New Orleans-i jazz zenekarokban játszott, mint például a Kid Ory's Band és a Tuxedo Brass Band. 1922-ben Chicagóba költözött, hogy csatlakozzon Joe Oliver Creole Jazz Bandjéhez. Ez volt a 'Roaring Twenties' kezdete, és Chicago a jazz otthona lett. Armstrong nevet szerzett magának, mint az egyik legjobb kürtjátékos. Armstrong felesége, Daisy Parker prostituáltként dolgozott, és először kuncsaftként járt nála, majd rendszeres vendége lett. Idővel azonban beleszeretett a nőbe, és az akkor a 18. életévét sem betöltő és a hírnévtől még nagyon messze járó Armstrong elvette feleségül Parkert. A házasságuk négy éven át tartott, közben pedig örökbe fogadták Armstrong elhunyt unokatestvérének kisfiát. Armstrong később még háromszor nősült, de egyik házasságban sem született saját gyermeke. Nem különösebben csinált titkot abból, hogy szereti és rendszeresen élvezi a marihuánát. Ő lett az egyik első híresség is, akit kábítószer birtoklása miatt tartóztattak le. Amikor 1930-ban a dobosával, elszívtak egy füves cigit a kaliforniai Cotton Club mellett, a rendőrök lecsaptak rájuk. Kilenc napot kellett rács mögött ülnie, és felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. 1965-ben Budapestre is ellátogatott a zenekarával, amiről riportfilm is készült. 70. születésnapja előtt egy hónappal, 1971. július 6-án New York-i otthonában, álmában érte a halál.




