Augusztus 12-e az ENSZ által 1999-ben jóváhagyott Nemzetközi Ifjúsági Nap.
Az ENSZ ezzel szeretné felhívni a figyelmet a generációk közötti szolidaritásra mindenütt: a családban, a közösségekben, a nemzet egészében. Ezen a napon a világ számos pontján a helyi ifjúsági szervezetek rendezvényeket, akciókat szerveznek, hogy a korosztályt sújtó problémák kezelésére irányítsák a figyelmet: a fiatalokat jellemzően a továbbtanulási, pályaválasztási, megélhetési és párkeresési kérdések foglalkoztatják. Az Európai Unió még 2014-ben ennek kapcsán beindított egy úgynevezett „ifjúsági garanciaprogramot”, amelynek célja, hogy minél több fiatal jusson munkához, és a 25 év alattiak közül négy hónapnál hosszabb ideig senki ne maradjon munka vagy képzési lehetőség nélkül. A tanulást és az orientálódást segítve még 1987-ben elindították az Erasmus programot, amelynek keretében az egyetemisták cserediákként több-kevesebb ideig egy másik országban áthallgathatnak tantárgyakat. Ezt később bővítették az úgynevezett Erasmus+ programmal, amelynek céljai közt szerepel egyebek mellett a munkanélküliség visszaszorítása (különösen a fiatalok körében), a felnőttoktatás előmozdítása és a fiatalok európai demokratikus szerepvállalásának ösztönzése is. Ezen a jeles napon hadd emlékezzünk meg mi is a fiatalokról, és Vörösmarty Mihály W. G. emlékkönyvébe című versének szavait idézve:
„Szép fiatalságod s lelkednek tiszta erénye
Áll a jövendőség fátyolos arca előtt.
Vajha szelíden lebbenjen föl a fátyol előtted,
S édeni órákkal csaljon az életen át.”




