1911. augusztus 21-én lopta el Vincenzo Perugia a világ
egyik leghíresebb festményét, Leonardo da Vinci Mona Lisáját a Louvre-ból.
Aznap észre sem vették a Mona Lisa elrablását, közel harminc óra múlva tűnt csak fel a hiánya. A párizsi rendőrség ekkor már hasztalanul kutatta át a várost, a képnek egyszerűen nyoma veszett. Két év múlva a tolvaj, Vincenzo Leonardi álnéven eladásra kínálta fel a Mona Lisát Alfredo Geri műkincskereskedőnek. Majd az Uffizi Galéria igazgatója, Giovanni Poggi társaságában találkoztak Leonardival és meggyőződhettek arról, hogy a kép valóban az eredeti. Így a kép két esztendő után visszakerülhetett a Louvre-ba. Napjainkban olyan biztonsági rendszerrel van ellátva – védőrétegek, golyóálló üveg és külön a képhez állított fegyveres őrök – ami igencsak megnehezítené akárki dolgát.




