Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - augusztus 23.

75 évvel ezelőtt született Tímár Péter magyar fotográfus,

fotóművész. 1972-ben építészmérnöki diplomát szerzett a Budapesti Műszaki Egyetemen. Hallgatóként kezdett tudatosan fotografálni és fotográfiai kiállításokon szerepelni. Közben szcenikát is tanult, és végigkísérte annak a kornak magyarországi avantgárd színházi eseményeit. Éveken keresztül fényképezte a budapesti Pinceszínház életét, bár ez inkább ürügyként szolgált arra, hogy közben az alkotás, a karakterek és az előadások kialakulásának folyamatát figyelhesse. 1979-ig építészmérnökként dolgozott a Tervezésfejlesztési-és Típustervező Intézetben, de közben tagja lett a Magyar Fotóművészek Szövetségének, amelynek 1990 és 1992 között főtitkári posztját is betöltötte. 1978 és 1983 között a Fiatal Fotóművészek Stúdiójának tagja, 1979-től titkára. 1975-től a Fiatal Művészek Klubja Fotószekciójában dolgozik, pár évig annak vezetője, a nyolcvanas években pedig a Toldi Fotógaléria művészeti vezetője volt. 1979 és 2010 között a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola Fotó szakának szakvezető tanára, 1997-től 12 éven át az iskola igazgatójaként dolgozott. Emellett óraadóként fotográfiát tanított évekig a Budapesti Műszaki Egyetemen, a Kaposvári Egyetemen és a Budapesti Kommunikációs Főiskolán is. A fotográfia oktatásának szervezése terén jelentős szerepet vállalt, és szakírói munkássága is számottevő. Pályája kezdetén a fotó képzőművészeti használata iránt érdeklődött, ezen belül montázsokat, kollázsokat, szekvenciákat, mátrixokat és például kézzel színezett képeket készített. A Fotóművészeti Stúdióban kialakult beszélgetések, viták és személyes kapcsolatok hatására egy idő után a fotográfia dokumentatív ereje keltette fel érdeklődését. A Fővárosi Temetkezési Intézetnél készült, Gyász című sorozata (1983) feltárta a kegyelet hiányát a temetések hátterében és végrehajtásában bevett gyakorlatban – mindezzel pedig rávilágított a magyar társadalom érzéketlenségére az élőkkel szemben is. A sorozatból a Műcsarnok által a Fényes Adolf Teremben 1983-ban rendezett budapesti kiállítást néhány napon belül a Művelődési Minisztérium és a Budapesti Pártbizottság betiltotta, és a szerzőt, valamint a kiállítási intézmény vezetőit támadták. Nagyívű sorozatot készített a tetovált elítéltekről a magyar börtönökben, egyben javaslatot téve a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának, hogy indítsanak kriminál-pszichológiai szempontú kutatást az egyes elítéltek bűnözői karaktere és a rájuk tetovált (vagyis általuk választott) motívumok közötti esetleges összefüggések felderítésére. A kutatást végző fiatal BV tiszt később dandártábornok, a Közszolgálati Egyetem Büntetésvégrehajtási tanszékének vezetője lett. Mindeközben a Magyar Szemle fotóriportere és képszerkesztője is volt, 1990-től pedig 26 éven keresztül a Fotóművészet című folyóirat kiadó-főszerkesztője. Az életét végig kísérő tanítás megkövetelte nyitottság alkotó tevékenységére is kihat.

2023. augusztus 22., 13:40
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek