Uhrik Teodóra, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar
táncművész, érdemes művész, balettpedagógus, egyetemi tanár, a Pécsi Nemzeti Színház és a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, 1943. augusztus 27- én született Budapesten. Több mint hetven éve ismerkedett meg a balettel, amikor 3 évesen Jármai Edit néninél kezdett el balettozni, bár nagyon nem szerette. Édesanyja hétéves korában beíratta az Állami Balett Intézetbe, ahol 9 évig tanulta a szakmát, majd 1961-ben végzett. A művészeti pályája 17 évesen kezdett bontakozni, amikor Pécsre került, ahol a Pécsi Balett alapító tagja volt. A balett mellett színházi munkákban, operettekben, musicalekben is lehetőséget kapott a szereplésre. Szép lassan kitanulta a kisebb szerepeket, és hamar kiderült, hogy alkalmas a prózai műfajra is. A balett-táncosoknál megszokottan korán érkező szakmai nyugdíjba vonulása után balettpedagógusnak tanult, 1976-ban a Táncművészeti Főiskolán táncpedagógusként diplomázott. Később koreográfusként és tánctanárként dolgozott, a Pécsi Művészeti Szakközépiskola táncművészeti tagozatát is vezette egy időben, könyvet írt, dramaturg volt, de még a jelmeztervezésben is kipróbálta magát. 2017-től a Pécsi Balett ügyvezető igazgatója, annak a társulatnak, amelynek maga is az alapító tagjai között van.
Napjai most is aktívan telnek, az elmúlt években is számos projektben részt vett, feltűnt például a Vogue hasábjain és egy magyar alternatív zenekar a 30Y Megint elárultál című dalához készült videóklipjében is.




