A Mária-ünnepek sorában jelentős helyet foglal
el szeptember 12-e, Mária napja. A Szűz Mária tiszteletére szentelt templomok többsége ekkor tartja búcsúját, és a Mária kegyhelyek is benépesülnek a zarándokok sokaságától. A hagyomány szerint 1683-ban Bécs ostroma alatt Lipót császár a passaui Mariahilf (Segítő Mária) kegyképe előtt imádkozott a győzelemért. Ez a kegykép a török alóli felszabadulás szimbóluma lett, így kultusza a 18. századtól rohamosan terjedt Magyarországon is. Tiszteletére országszerte templomokat, oltárokat, szobrokat emeltek, s hozzá fohászkodtak a bajban.




