Osváth Mária: Olvasó fiú
Osváth Mária érem- és szobrászművész 1921-ben született Misztótfalun. 1949-1954 között a Magyar Képzőművészeti Főiskola növendéke volt, Kisfaludi Strobl Zsigmond, Mikus Sándor és Pátzay Pál irányítása mellett. Franciaországban, Bulgáriában és Olaszországban járt tanulmányúton. Szobrászként több műfajban alkotó, klasszicista felfogású művész volt. Országszerte számos köztéri szobra látható, mégis inkább éremművészként lett ismert. Fiktív tárgyú szobrainak többségén az ábrázolás ősi, elnagyolt darabossága és emellett gondos és pontos kidolgozottsága kelt érdekes és nehezen megfejthető hatást.
Az 1964-ben készült szobor egy téglahasábon törökülésben ülő fiút ábrázol kezében egy könyvvel. Meglepő az ábrázolásmód, mert a szobrot ruhátlanul ábrázolja alkotója. A művésznő alkotása a budapesti váci úti BGSZC Bánki Donát Technikum kertjében található.




