Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Kulturális kitekintő

A bábú megszólal – Anna Margit életmű-kiállítása

A 20. századi magyar festészet egyik kiemelkedő alakjának, Anna Margitnak az életművét mutatja be a Magyar Nemzeti Galéria nemrég nyílt kiállítása.
A művésznő az 1945-48 között működő Európai Iskola nevű művészcsoport egyik alapító tagja volt. Az 1930-as évek végétől Szentendrén töltötték a nyarat férjével, itt teljesedett ki lírai festészete. Férje tragikus halála után Anna Margit festészete megváltozott. Az Európai Iskola keretein belül festett művein gyermeki módon, hatalmas fejjel ábrázolta – helyette szóló – bábuit, melyek az emberi léptékkel megfogalmazhatatlan szenvedést jelenítették meg. Az ötvenes és hatvanas években megjelenik művészetében az abszurd humor, a gúny, a népművészet és a provinciális művészet elemei.
A művésznő szenvedélyesen gyűjtötte a népművészeti tárgyakat, babákat és egyedi hangulatú holmikat, melyek erőteljes inspirációt jelentettek festészetére is. A kiállítás most először mutatja be ezeket a tárgyakat, a tárgyak által megihletett festményekkel együtt. Az április 10-én megnyílt tárlaton Anna Margit alkotásai mellett olyan kortársak művei is láthatók, akik valamilyen módon hatást gyakoroltak a művészetére.
A nagyszabású, kétszázhúsz műalkotást – festményeket és grafikákat – felvonultató kiállítás minden korábbinál teljesebb képet ad a 20. század legnehezebb periódusait megélő alkotóról. A Bartók Tavasz keretében megvalósuló tárlat a művésznő első életmű-kiállítása.
A kiállítás kurátora: Kolozsváry Marianna, művészettörténész
A kiállítás 2024. szeptember 1-ig tekinthető meg.

Forrás: https://mng.hu/

2024. április 16., 19:25
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek