2025. június 19-én az Óbudai Múzeum három különböző kiállítótermében nyílt meg az Egy gyár anatómiája – az óbudai hajógyár története időszaki kiállítás.
A tárlat számos nézőpontból – hely– és társadalomtörténeti, ipari és műszaki szempontból igyekszik a hajógyár történetét bemutatni.
Az Óbudai Hajógyár Budapest egyik legrégibb nagyüzeme volt. Gróf Széchenyi István kezdeményezésére jött létre 1835-ben. Az itt készült első hajót – az Árpád oldalkerekes, fa testű gőzhajót – 1836-ben bocsátották víz. 1844. augusztus 10-én a Széchenyi nevét viselő gőzhajó avatásán itt hangzott el a magyar himnusz nyilvános közünnepen. Azóta – változó cégnevek alatt – az Óbudai Hajógyárban több száz, a kor átlagos műszaki színvonalát nem egyszer messze túlszárnyaló személyszállító hajó és teherhajó, uszály, vontatóhajó és tolóhajó és egyéb úszótest készült.
A színes kép- és filmanyagban gazdag tárlat arra törekszik, hogy a látogatók egy komplex képet kapjanak a hajógyár működéséről. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum közreműködésével, több kiállítótérben kialakított kiállítás többek között a nagyközönség által eddig még nem látott hajógyári gyűjteménybe is enged betekintést.
A kiállítás 2027. április 30-ig látogatható.




